Jak możesz poprawnie zaplanować swoje finanse na kolejny rok życia? Planowanie finansowe w pigułce.

Franciszek Staniszewski

Początek roku, to czas podsumowań minionego okresu oraz czas wytyczania celów na kolejne 12 miesięcy naszej aktywności. Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo zdefiniować i zweryfikować cele finansowe na kolejne lata naszego życia?

Aby jednak lektura tego wpisu miała dla Ciebie jak najbardziej praktyczny wymiar, przygotowałem specjalne narzędzia do pobrania. Zachęcam, aby zaraz po przeczytaniu tego tekstu zrealizować wszystkie zalecane ćwiczenia – oczywiście bazując na liczbach z Twoich osobistych finansów. Zrób to, aby planowanie finansowe nie miało już przed Tobą żadnych tajemnic. Zanim jednak zabierzemy się za obliczenia, zacznijmy od poznania kilku cennych idei.

Ludzie z celami odnoszą sukcesy, ponieważ wiedzą dokąd zmierzają.…To jest aż tak proste. Earl Nightingale

Oto kilka typowych reakcji oraz najczęściej zadawanych pytań zadawanych przez osoby sceptyczne wobec postulatu definiowania celów.

1. Jaki jest sens planowania, jeżeli większość noworocznych postanowień już po kilku tygodniach bierze w łeb?

    • Jeżeli stawiasz podobne pytania, moim zdaniem popełniasz błąd. Pamiętaj, że od jakości pytań zależy to, jakie otrzymasz odpowiedzi. Może warto zapytać siebie o powody braku sukcesu w realizacji postanowień oraz w osiąganiu celów?
    • Brian Tracy w jednej ze swoich publikacji przytacza wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Harwarda w 1979 roku. Otóż, z badania wynika, że po 10 latach od ukończenia studiów 3% studentów, którzy mieli jasno wyznaczone i spisane cele osiągnęło 10-krotnie większy sukces od pozostałych 90%. Warto planować, prawda?
    • Definiowanie celów, tworzenie planów, budowanie strategii jest dla Ciebie tym samym, czym dla kapitana statku mapa dotarcia do oddalonego portu, z kursem wytyczonym przez doświadczonego nawigatora. Zastanów się, czy wsiadłbyś do samolotu, którego pilot nie wie, gdzie leci? Albo jeszcze lepiej, spróbuj przekonać kapitana łodzi podwodnej, aby odbył z Tobą rejs np. z Gdyni do jednego z południowoamerykańskich portów w pełnym zanurzeniu, bez mapy i bez przyrządów nawigacyjnych. Przecież, to recepta 100%-owej katastrofy! Dokładnie tak samo jest w życiu. Ci, który mają mapę (lista celów) i precyzyjnie wytyczony kurs (strategie realizacji celów), dają sobie szansę na dotarcie do wymarzonego portu (osiągnięcie sukcesu).
    • Cele pozwalają Twojemu umysłowi utrzymać kurs na sukces. To dzięki celom, Twój podświadomy komputer, mimo wielu przeszkód, zawsze będzie Ciebie sprowadzał na wcześniej wytyczony kurs prowadzący do sukcesu. Musisz mieć jasno określoną intencję dotyczącą swojego życia i wytrwale utrzymywać ją w swoim umyśle. To dzięki intencji przyciągane są niezbędne środki, sprzyjające okoliczności oraz pomocni ludzie. Jeżeli chcesz ten temat bardziej zgłębić, polecam przestudiowanie pracy Wayne W. Dyera, Potęga intencji.
    • Zwróć też uwagę, aby Twoje cele nie wzbudzały w Tobie emocji? Zarówno zbytnie przywiązanie, jak też ukryta awersja z pewnością uniemożliwią Ci realizację celu. W poprzednim punkcie napisałem o utrzymywaniu intencji w umyśle. Nie znajdziesz w tym artykule nic o pragnieniach. Dlaczego? Bo to gwarancja porażki. Warto po zdefiniowaniu celu uwolnić wszystkie mocje, jakie on wywołuje. Jak to zrobić? To już temat na inny artykuł.

Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego. Brian Tracy

2. Planowanie nie działa – robiłem to dziesiątki razy nie osiągając żadnego efektu.

  • Zamiast poszukiwania dowodu usprawiedliwiającego bierność, warto zadać sobie pytania: w jaki sposób prawidłowo definiować cele? O czym należy pamiętać, aby cele zamiast być mrzonkami, stały się elementem skutecznej strategii osiągania sukcesu?
  • W planowaniu celów warto uwzględnić wszystkie najważniejsze obszary naszego życia, poczynając od zdrowia – również emocjonalnego, poprzez rodzinę i dobre budujące relacje z innymi ludźmi, dalej praca i finansowy sukces oraz rozwój osobisty i styl życia. Ty decydujesz, co jest dla Ciebie ważne.

Równowaga w życiu

  • Zapisz konkretnie: CO chcesz osiągnąć, DLACZEGO to jest dla Ciebie ważne, JAK tego dokonasz oraz zastanów się, czy istnieje LEPSZY sposób na realizację celu od tego, który obecnie stosujesz?
  • W definiowaniu celów zastosuj sprawdzoną strategię WARTO. 1) Cel musi być: W-Wymierny, czyli określony liczbowo. Np. zapisz ile będziesz zarabiał? 2) Cel musi być: A-Ambitny, czyli taki, który wymaga wysiłku, zmusza Ciebie do rozwoju, do wyjścia poza strefę komfortu. Po co? Aby Ci się chciało o niego zawalczyć. Abyś miał satysfakcję z jego osiągnięcia. 3) Cel musi być: R-Realny, czyli możliwy do osiągnięcia. Np. jeżeli nie masz żadnego doświadczenia, a Twoim celem jest zarobienie już w pierwszym roku 1 mln złotych, to prawdopodobnie odpłynąłeś. 4) Cel musi być: T-Terminowy, czyli określony w czasie. Zdefiniuj kiedy go zrealizujesz, ile czasu Ci to zajmie, etc. 5) Cel musi być O-Określony, czyli musisz jasno określić efekt, jaki zamierzasz osiągnąć. Zapisz po czym poznasz, że cel został osiągnięty?

Ten, kto ma silne DLACZEGO, zniesie każde JAK. Anthony Robbins

3. Co powiesz o osobach, które prawidłowo definiują cele i mimo wszystko nic w ich życiu się nie zmienia? Nadal są w tym miejscu, w którym byli przed wieloma laty.

  • W pracy z celami nie chodzi o mechaniczne wykonanie kolejnych kroków pewnej procedury. Aby w krótkim czasie cele nie poszły w zapomnienie, aby nie wypalił się ogień motywacji, dla każdego celu kluczową kwestią jest udzielenie odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO? Jeżeli będziesz miał pełną jasność jakie jest Twoje Dlaczego?, realizacja celu będzie już tylko prostą formalnością. To właśnie świadomość powodów jest motorem napędowym Twojej najgłębszej motywacji.
  • I jeszcze jedna uwaga. Moim zdaniem balans pomiędzy tym, jak bardzo AMBITNY i na ile REALNY jest Twój cel, decyduje o możliwości jego osiągnięcia. Pozwól, że wyjaśnię to na przykładzie związków. Czy pamiętasz swoje pierwsze zakochanie się? Przypomnij, co byłbyś w stanie zrobić, aby być bliżej osoby ukochanej, aby ją zdobyć? Dokładnie o to samo chodzi z celami. Gdybym miał napisać najkrótszą receptę skutecznego osiągania celów, miałaby ona postać: Zakochaj się w swoim celu! Jeżeli to zrobisz, dobrze wiesz, co wydarzy się później.
Zadanie Nr 1: Pobierz i wypełnij Arkusz Definiowania Celów na 2017:

Arkusz ustalania celów

Jeżeli uczciwie wypełniłeś Arkusz Definiowania Celów na najbliższy rok, możemy przejść już do pracy z celami finansowymi. Pamiętaj jednak, że pieniądze są efektem ubocznym dawania wartości Twoim Klientom. Dlatego na początek kilka słów przestrogi:

Jeśli Twoim jedynym celem jest stanie się bogatym – nigdy go nie osiągniesz. John D. Rockefeller

4. W jaki sposób pracować z celami finansowymi? Jaki Twoim zdaniem jest najlepszy sposób definiowania celów finansowych, aby niezawodnie zrealizować finansowy sukces?

  • Do pracy z celami finansowymi, służy Bilans Finansów Osobistych. Jest to narzędzie, którego efektywność od 2004 roku potwierdziło ponad 2000 Uczestników moich szkoleń.
  • Definiowanie i weryfikacja celów finansowych za pomocą Bilansu Finansów Osobistych jest pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie zarządzania finansami osobistymi. Bilans jest też częścią pakietu narzędzi do zarządzania finansami mojego autorstwa, który nazwałem Analizator Przepływów Finansowych. Obecnie dostępna jest wersja 3.51 Analizatora.
  • Teraz kiedy już określiłeś swoje dążenia na najbliższy rok, rozszerzymy perspektywę na pozostałe lata życia, korzystając z arkusza Bilansu Finansów Osobistych.
  • W Bilansie wypełniamy trzy tabele: 1) przychody z całego życia do przejścia w stan spoczynku – sam określasz za ile lat to nastąpi, 2) koszty z całego życia, 3) bilans właściwy, czyli od przychodów odejmujemy koszty.
  • Po dokonaniu obliczeń, pozostaje nam analiza wyniku. Są możliwe trzy sytuacje: 1) jesteś na plusie, czyli przychody przewyższają koszty. To jest właśnie pożądana sytuacja i oznacza, że podążasz drogą, która pozwoli Ci na zrealizowanie Twoich celów finansowych (z tabeli kosztów). Z Bilansu dowiesz się, jaką masz nadwyżkę środków finansowych nad kosztami, czyli poznasz margines swojego bezpieczeństwa finansowego. 2) Twoje finanse są w równowadze, to znaczy przychody są równe kosztom. W takiej sytuacji musisz być czujny, ponieważ Twoja sytuacja może ulec zmianie – również w niekorzystnym kierunku. 3) Jesteś na minusie, czyli koszty całego życia przewyższają przychody. Z Bilansu wyniknie też jakiej kwoty brakuje Ci do zrealizowania celów finansowych, określonych w tabeli kosztowej.
  • Warto, abyś wiedział, że w grupie osób, które wypełniły Bilans Finansów Osobistych aż u 90% brakuje przynajmniej 30% kapitału po stronie przychodów, aby zrealizować cele finansowe. Oznacza to, że 9 osób na 10 jeżeli nie dokona radykalnej zmiany w swoim życiu, po przejściu w stan spoczynku znajdzie się w dramatycznej sytuacji finansowej.
  • Kilkanaście minut, które zajmie Ci wypełnienie Bilansu Finansów Osobistych może uratować Twoja przyszłość. Nie musisz przeżyć kolejnych 15 – 30 lat, aby się dowiedzieć, że jest źle i nic już nie możesz na to poradzić. Możesz wypełnić Bilans dzisiaj i już za 15 minut wiedzieć, że być może droga, którą podążasz, prowadzi Ciebie na manowce finansowe. Jeżeli tak jest, masz jeszcze czas na przeprowadzenie właściwych zmian. Jeżeli nie będziesz wiedział jak tego dokonać, chętnie Ci w tym pomogę.

Ludzie nie mający w życiu celu, łatwo padają ofiarą mało ważnych trosk, obaw i problemów oraz rozczulania się nad sobą.James Allen

5. Co mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć, aby praca z Bilansem Finansów Osobistych była jak najbardziej owocna?

  • Zachęcam, aby do wypełniania Bilansu zaangażować swojego Partnera a nawet swoje dzieci. Pozwoli to na wzięcie odpowiedzialności całej rodziny za stan waszych finansów. Łatwiej też będzie przeforsować niepopularne zmiany w domowym budżecie, kiedy Twoi bliscy będą wiedzieli czemu one służą.
  • Stronę przychodową Bilansu wypełniaj z perspektywy dzisiejszych zarobków. W ten sposób sprawdzisz, czy Twoje cele mogą być zrealizowane przy obecnych możliwościach. Na koniec też dowiesz się jaką masz nadwyżkę pieniędzy lub też ile Ci jeszcze brakuje do zrealizowania założonych celów.
  • Proponuję, aby w Bilansie wpisywać kwoty przychodów, które otrzymujesz już na rękę – po potrąceniu podatków. Uprości to dokonywanie obliczeń.
  • Ponieważ nie będziemy zajmować się w Bilansie indeksowaniem dochodów o wskaźnik inflacji, proponuję też po stronie kosztowej wpisywać kwoty wg cen z dnia obecnego. W ten sposób wynik Bilansu da nam ogólny obraz, zdefiniuje naszą sytuację finansową w perspektywie wielu lat naszego życia, da nam wyobrażenie o naszym potencjale finansowym. Jeżeli chcesz dokonywać bardziej szczegółowych obliczeń, zachęcam do wdrożenia w swoim życiu pakietu narzędzi Analizatora Przepływów Finansowych oraz edukacji w wybranym kursie finansowym mojego autorstwa.
  • Pracując nad stroną kosztową Bilansu Finansów Osobistych pamiętaj o różnych etapach Twojego życia. Zupełnie inaczej będą wyglądały potrzeby Twoje i Twojej rodziny wtedy, gdy będziesz miał małe dzieci, jeszcze inaczej, gdy dzieci zaczną się uczyć, czy też będą studiować. Jeszcze inaczej Twoje finanse będą wyglądały w okresie złotej jesieni życia, kiedy powinieneś już odcinać kupony od kapitału z okresu swojej największej aktywności zawodowej.
  • Zachęcam Ciebie, aby pracę z Bilansem potraktować tak, jak traktuje się okresowy przegląd auta lub też wizyty kontrolne u stomatologa. Po to, abyś mógł regularnie monitorować swoją sytuację finansową, musisz przynajmniej raz w roku – zachęcam, aby robić to nawet częściej – wypełniał Bilans Finansów Osobistych. Tylko w ten sposób będziesz mógł na bieżąco korygować swój kurs na drodze do finansowego Sukcesu.
  • Po stronie kosztowej Bilansu, czyli w wydatkach (to też są cele) uwzględniaj kwoty przeznaczone na przyjemności. To jest niezwykle ważny element strategii osiągania sukcesu finansowego. Ty i Twoi bliscy potrzebujecie już dzisiaj przekonania, że praca nad poprawą sytuacji finansowej ma sens i już dzisiaj daje efekty. Mało kto zgodzi się przez 30 lat zaciskać pasa skąpiąc sobie wydatków nawet na najmniejsze przyjemności, aby być może kiedyś cieszyć się z posiadanych pieniędzy. To byłaby wersja dla ascetów. Nas jednak interesuje życie tu i teraz, bez konieczności odmawiania sobie chociażby drobnych radości.
  • Kiedy już zrobisz swój pierwszy Bilans Finansów Osobistych, napisz do mnie maila i podziel się wrażeniami. Jeżeli chcesz pomóc innym osobom w pracy z Bilansem, opublikuj komentarz pod tym artykułem.
Zadanie Nr 2: Pobierz i wypełnij Arkusz Bilansu Finansów Osobistych:

Arkusz ustalania celów

Myśl ludzka nie zna granic poza tymi, które sama wyznacza. Napoleon Hill

6. W jaki sposób mógłbym bardziej kompleksowo podejść do planowania moich celów finansowych oraz do zarządzania moimi finansami osobistymi i firmowymi?

  • Zdecydowanie polecam wdrożenie w Twoich osobistych finansach Analizatora Przepływów Finansowych 3.51. Jest to pakiet profesjonalnych narzędzi mojego autorstwa służący do zarządzania finansami osobistymi. Już ósmy rok pracuję z analizatorem i mogę potwierdzić jego wysoką przydatność.
  • Już piąty rok Analizator znajduje się w ofercie mojej firmy. Dzięki temu setki moich Klientów mogą pracować z Analizatorem. Jestem przekonany, że te narzędzia sprawdzają się w życiu każdej osoby, która je wdrożyła.
  • Analizator wyposażyłem w prawie 3-godzinna filmową instrukcję w formie szkolenia online, co zdecydowanie ułatwia wdrożenie się do zarządzania finansami osobistymi nawet osobom zupełnie początkującym.
Analizator Przepływów Finansowych - schemat blokowy
  • Z powyższego schematu blokowego, możesz łatwo odczytać, że Analizator Przepływów Finansowych składa się z sześciu narzędzi: 1) znanego Ci już Bilansu Finansów Osobistych, ale już w formie arkusza kalkulacyjnego zliczającego wpisywane przez Ciebie kwoty – który służy do definiowania i weryfikowania celów finansowych, 2) z arkusza Wartości Majątku Netto, który daje możliwość monitorowania wskaźnika Twojej autentycznej zamożności, 3) z Zestawienia Przepływów Finansowych, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować stan Twoich finansów zarówno pod względem ich wielkości, częstotliwości przepływów, jak też i właściwego podziału na istotne dla Twojej przyszłości finansowej kategorie wydatków, 4) z arkusza Finansowej Wolności, w którym monitorujesz prawidłowość struktury swoich najważniejszych aktywów, 5) z Arkusza Obserwacji Wniosków i Zadań, który umożliwia optymalizację Twoich finansów a także korektę kursu w drodze do finansowego sukcesu oraz z 6) niezwykle pomocnych w procesie optymalizacji finansowej zestawień tabelarycznych, statystyk a także automatycznie generowanych wykresów.

Aby poznać opis Analizatora Przepływów Finansowych w wersji 3.51, KLIKNIJ:

Analizator Przepływów Finansowych w wersji 3.2.

fsŻyczę wielu wspaniałych sukcesów
w planowaniu finansów
osobistych,

Franciszek Staniszewski

WAŻNE! Jeżeli chcesz otrzymać dostęp do większej ilości wartościowych materiałów edukacyjnych z obszaru finansów, biznesu oraz inwestycji, zapisz się na listę subskrybentów bezpłatnego Newslettera.

Dla nowych Czytelników przygotowałem pakiet powitalny o wartości 75,00 PLN – zupełnie za Darmo! Aby zdobyć ten pakiet, KLIKNIJ przycisk:

 
Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.